Pompy ciepła
O co chodzi z pompami ciepła?
Pompa ciepła ogrzewa budynek i podgrzewa wodę użytkową, jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, a także jest proekologiczna. Może stanowić idealne dopełnienie paneli fotowoltaicznych, ponieważ jest zasilana energią elektryczną, którą panele mogą jej dostarczyć. Dobrze zaprojektowany system współdziałania paneli i pompy może sprawić, że Twój budynek będzie praktycznie samowystarczalny.
Jest kilka rodzai pomp ciepła, które dobieramy w zależności od warunków lokalizacyjnych. Ponieważ zasoby naturalnej energii mogą mieć różne źródła, pompy ciepła zostały podzielone przede wszystkim na: wodne, powietrzne i pośrednie. Sercem każdej pompy jest sprężarka na czynnik chłodniczy R290 (propan). Zapewnia on maksymalną wymianę ciepła za pośrednictwem parownika między powietrzem zewnętrznym a czynnikiem roboczym.
Dlaczego wybrać nas?
Od kilku lat montujemy pompy ciepła. Używamy najlepszych marek, takich jak:
🔸 Kołton 🔸 Sas 🔸 Galmet 🔸 Panasonic 🔸 LG
Urządzenia, które wykorzystujemy przy realizacjach instalacji grzewczych u naszych klientów zostały zaprojektowane i zoptymalizowane do pracy w polskich warunkach klimatycznych.
Ściśle współpracujemy z producentami pomp, dzięki czemu jesteśmy na bieżąco. Wiemy o najnowszych rozwiązaniach technologicznych oraz ciągle podnosimy kwalifikacje na szkoleniach, aby móc zaoferować naszym klientom najwyższy poziom obsługi i doradztwa. Dzięki temu cieszymy się zadowoleniem ludzi, którzy nam zaufali oraz wysoką renomą na rynku pomp ciepła.
Wielu oferowanych przez nas producentów wytwarza swoje pompy w polskich fabrykach i posiadają wsparcie techniczne rodzimych producentów. Zapewnia to bardzo sprawną i wydajną obsługę użytkowników, oraz odpowiednią kontrolę eksploatowanych urządzeń.
Kilka informacji na temat Pomp Ciepła.
Pompy ciepła powietrze-woda (konstrukcja typu monoblok).
Konstrukcje tego typu charakteryzują się tym, że wszystkie komponent układu chłodniczego montowane są na zewnątrz budynku i w jednym urządzeniu, dzięki czemu oszczędzamy mnóstwo miejsca w domu. W trakcie procesu produkcyjnego poszczególne połączenia układu chłodniczego oraz układ termodynamiczny napełnione zostają czynnikiem chłodniczym. Dzięki temu zabiegowi mamy znacznie większą gwarancję szczelności całego układu. Ponadto nasi producenci wykonują szereg testów układu pompy ciepła już na etapach produkcji, co przekłada się bezpośrednio na wydłużoną żywotność urządzeń.
Zalety pomp ciepła powietrze -woda (serii Airkompakt).
🔸 Praca na czynniku chłodniczym propan R290.
🔸 Bardzo wysokie COP, nawet powyżej 5.0.
🔸 Niższe ciśnienie tłoczenia przekłada się na niższe zużycie energii, mniejszy hałas oraz wydłużoną trwałość sprężarki.
🔸 Możliwość pasywnego oraz aktywnego chłodzenia w podłogowych układach rozprowadzenia ciepła (ogrzewanie podłogowe).
🔸 Temperaturę zasilania – nawet ponad 65 °C bez diametralnego spadku sprawności.
🔸 Pracę pompy ciepła przy temperaturach zewnętrznych poniżej -25°C.
🔸 Odzysk ciepła z nagrzanego parownika po rozmrażaniu, pozwalający na niższe zużycie energii w trakcie eksploatacji.
🔸 Parownik ze zwiększoną powierzchnią wymiany ciepła, stworzony specjalnie z myślą o warunkach klimatycznych panujących w Europie Środkowo-Wschodniej.
🔸 Elektroniczny zawór rozprężny gwarantujący maksymalną wydajność pompy pracującej w zróżnicowanych temperaturach powietrza zewnętrznego.
Hybrydowy system grzewczy.
Pozwala na połączenie pompy z innym źródłem ciepła w którym to pompa ciepła jest głównym źródłem grzewczym. Może zostać ona połączona z kotłem pelletowym, olejowym, kolektorami lub grzałką elektryczną. To pompa ciepła dzięki zaawansowanemu sterownikowi decyduje w którym momencie załączyć dane źródło ciepła, aby było to najbardziej ekonomiczne dla Ciebie jako użytkownika.
Najczęściej realizowanym przez nas rozwiązaniem jest układ monoenergetyczny. Pompa ciepła wspomagana jest w nim grzałkami elektrycznymi umieszczonymi w buforze oraz zasobniku ciepłej wody użytkowej. W celu ogrzania budynku wykorzystywana jest tylko energia elektryczna stąd określenie „układ monoenergetyczny”. Dzięki połączeniu pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która zaspokoi zapotrzebowanie pompy ciepła oraz potrzeb użytkowników domu na energię elektryczną zyskujesz ogrzewanie domu i wody praktycznie za darmo.
Dostosowanie systemu grzewczego do budynku.
Każdy system grzewczy posiada własną specyfikę pracy oraz potrzeb. Z tego powodu chcąc uzyskać największą możliwą wydajność pompy ciepła konieczne jest określenie schematu pracy urządzenia. Przy naszych realizacjach każdorazowo dostosowujemy wykonywany układ cieplny do potrzeb użytkowych oraz zwykle do obecnego już systemu rozprowadzenia ciepła w budynku (obiekty istniejące; modernizowane).
Oznacza to, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla użytkowania pompy ciepła w układzie grzewczym. Każde z zastosowanych przez nas rozwiązań ma na celu podniesienie wydajności całego układu i wydłużenie okresu życia podzespołów.
Jednym z nich jest wykorzystywanie bufora z pompą ciepła w układzie w połączeniu równoległym. Kiedy potrzebny jest zład wody celem stabilnej pracy pompy ciepła zawory pozwalają na przepłynięcie oraz zmagazynowanie wody grzewczej w buforze. Ma to miejsce głównie w okresach przejściowych pomiędzy sezonem grzewczym a latem. Woda jest wtedy rozprowadzana z bufora na instalację w domu. Jeżeli natomiast wymagane jest szybkie ogrzanie budynku lub magazynowanie ciepła w buforze byłoby dodatkową stratą energii pozwalamy aby sterownik pompy ciepła pominął bufor i przetłaczał wodę grzewczą bezpośrednio do układu w budynku.
Nasze systemy grzewcze wyposażone są w pełną automatykę pracy układu. Dla użytkownika oznacza to bezobsługowość. Jedyną czynnością jest określenie temperatury w pomieszczeniach grzewczych oraz temperatury ciepłej wody użytkowej na panelu użytkownika, który dla waszej wygody umieszczony zostaje w dostępnym miejscu w budynku. W każdej chwili możecie śledzić pracę waszego urządzenia.