Strona główna » Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii elektrycznej. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna i magazyn energii elektrycznej. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

W związku ze zmianą systemu rozliczania w zakładzie energetycznym energii elektrycznej pochodzącej z mikroinstalacji fotowoltaicznych zarówno w mediach jak i rozmowach pomiędzy samymi prosumentami coraz częściej padają słowa takie właśnie jak hybrydowa instalacja fotowoltaiczna, magazyn energii, akumulator. Również aktualna sytuacja geopolityczna na świecie i związane z nią zwiększone ryzyko przerw w dostawach energii wpływają na coraz częstsze pojawianie się tych słów w opinii publicznej. Jeśli trafiłeś tutaj, to zapewne powyższe pojęcia już kiedyś co najmniej przemknęły przed Twoimi oczami, ale czy na pewno wiesz dokładnie co one oznaczają? 

Magazyn energii, co to?

Magazyn energii elektrycznej zwany również bankiem energii, baterią lub po prostu akumulatorem, to zespół urządzeń służący do magazynowania energii elektrycznej wyprodukowanej w ciągu dnia przez instalacje fotowoltaiczną. w celu wykorzystania jej po zachodzie słońca. Magazyn energii jest zespołem urządzeń, ponieważ najczęściej składa się jednej lub kilku jednostek akumulatorowych, które odpowiadają za faktyczne gromadzenie energii oraz ze sterownika (BMS) który kontroluje proces ładowania i rozładowywania jednostek akumulatorowych.

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna jest szerszym pojęcie magazynu energii. 
Składa się ona z:
🔸 modułów fotowoltaicznych
🔸 rozbudowanych zabezpieczeń
🔸 falownika hybrydowego 
🔸 magazynu energii. 

Moduły fotowoltaiczne stosowane tutaj są dokładnie tymi samymi modułami jakie od dawna z powodzeniem montujemy są w standardowych instalacjach fotowoltaicznych. Różnice natomiast pojawiają się już w przypadku zabezpieczeń, a ich zakres zależy od typu instalacji hybrydowej. Jedną z dwóch najważniejszych różnic między hybrydową a standardową fotowoltaiką, poza samym faktem występowania magazynu energii jest falownik fotowoltaiczny. Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna wymaga zastosowania specjalistycznego inwertera, który będzie w stanie współpracować z magazynem energii. Taki falownik nazywany jest falownikiem hybrydowym.

Jak dzielimy instalacje hybrydowe?

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na instalacje:
🔸 obsługujące akumulator ale bez możliwości zapewnienia zasilania awaryjnego (funkcja back up)- w tym przypadku magazyn energii pełni rolę tylko urządzenia zwiększającego autokonsumpcję;
🔸 obsługujące akumulator i nie zapewniające zasilania awaryjnego, ale mogące je zapewniać po rozbudowie o dodatkowe urządzenie;
🔸 obsługujące akumulator i zapewniające zasilanie awaryjne jednofazowe;
🔸 obsługujące akumulator i zapewniające zasilanie awaryjne trójfazowe.
Z oczywistych względów najlepszym rozwiązaniem są te ostatnie, ponieważ zapewniają największą funkcjonalność, a różnica w cenie nie jest  duża.

Czy każda instalacja z magazynem energii zapewni mi nieprzerwane dostawy prądu w razie awarii sieci energetycznej?

Otóż NIE!! Należy podkreślić, że nie każda instalacja fotowoltaiczna wyposażona w magazyn energii zapewni prąd w naszym domu w czasie gdy domy sąsiadów będą pogrążone w ciemności z powodu black out’u. Dlatego niezmiernie ważne jest aby wybierając ofertę instalacji hybrydowej lub rozbudowy istniejącej instalacji o magazyn energii zwracać uwagę na fakt, czy oferowane komponenty mają możliwość zapewnienia zasilania awaryjnego, najlepiej trójfazowego co zapewniają na przykład falowniki marki GoodWe bez konieczności stosowania jakichkolwiek dodatkowych urządzeń. 
Należy również upewnić się czy przygotowanie domowej instalacji elektrycznej funkcji zasilania awaryjnego  zostało wliczone w cenę oferty. Niektórzy wykonawcy mogą zaniżać ceny ofert stosując podzespoły nie posiadające funkcji back up  chociaż współpracujące z magazynem energii,  wymagające dokupienia dodatkowych urządzeń zewnętrznych w tym celu lub też nie przygotowując domowej instalacji elektrycznej do tego w ramach podstawowej oferty. Skuszony ceną klient dopiero w trakcie montażu dowiaduje się, że za funkcję rezerwowego zasilania musi dodatkowo  dopłacić, co najmniej kilka tysięcy złotych lub nawet dowiaduje się o braku takiej funkcji  w jego instalacji dopiero w momencie gdy pogrąży się w egipskich ciemnościach.

Dlaczego magazyn energii lub hybrydowa instalacja fotowoltaiczna to korzystne rozwiązanie?

Instalacja hybrydowa jest rozwiązaniem szczególnie polecanym dla prosumentów rozliczających się w systemie net-biling (przyłączonych do sieci po 1.04.2022r.). W poprzednim systemie oddawał do sieci 1kWh energii elektrycznej i o dowolnej porze roku mógł odebrać 0,8kWh (lub 0,7kWh). Pozostałą część pobierał zakład energetyczny w zamian za „magazynowanie” energii. W obecnym systemie polegającym na sprzedaży nadwyżek energii do sieci, a następnie jej odkupie znacznie ważniejsza staje się autokonsumpcja, czyli zużywanie wyprodukowanej energii bezpośrednio w naszym domu. 
Niestety większość z nas przez dużą część dnia jest w pracy i zużycie energii w domu jest wówczas minimalne. I tutaj pomocne okazują się magazyny energii, które mogą nadwyżki  energii z początkowej części dnia do wieczora i nocy, abyśmy zużyli je po powrocie z pracy. Zastosowanie przeciętnej wielkości magazynu energii jest w stanie zwiększyć tę naszą konsumpcję energii z 20-25% do 40-50% czyli nawet dwukrotnie, natomiast dodanie do systemu pompy ciepła powoduje wzrost autokonsumpcji o kolejne kilkanaście procent, a im więcej energii użytej bezpośrednio  tym większe są nasze oszczędności.
Kolejnym czynnikiem mówiącym o tym jak korzystne są rozwiązania wspierające magazynowanie energii jest coraz bardziej prawdopodobne widmo black out’u czyli dużej awarii sieci elektroenergetycznej, czy też wystąpienie zwykłej kilkugodzinnej przerwy zasilania. W takiej sytuacji hybrydowa instalacja fotowoltaiczna z funkcją zasilania awaryjnego zapewni nam nie tylko światło i prąd do naładowania telefonu, ale również działania lodówki, kuchni indukcyjnej czy czajnika elektrycznego, a przecież obecnie coraz mniej z nas ma w domach kuchenki gazowe
Kolejną ważną rzeczą wymagającą zasilania jest ogrzewanie budynków. Współcześnie mało który kocioł ogrzewający nasz dom jest pozbawiony sterownika, podajnika czy nadmuchu, a nawet jeśli to ciągle zasilania wymagają pompki obiegowe instalacji centralnego ogrzewania. Te urządzenia również z powodzeniem zasili magazyn energii, dzięki czemu nasz dom pozostanie ciepły i bezpieczny.

Jaka instalacja hybrydowa jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem w większości przypadków?

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne pojawiają się w ofertach firm instalatorskich coraz częściej. Równie coraz szersze grono producentów sprzętu fotowoltaicznego oferuje w swojej gamie produktów falowniki hybrydowe oraz magazyny energii. Czym zatem się kierować przy wyborze? Tym co zwykle, czyli przede wszystkim trzeba stawiać na sprawdzone rozwiązania będące na rynku już od dłuższego czasu, trzeba zwracać uwagę i ich jak najszerszą funkcjonalność oraz długą gwarancję. 
Jako Solar Pik swoje wieloletnie doświadczenie w zakresie realizacji instalacji hybrydowych zaczęliśmy jeszcze w okresie obowiązywania systemu opustów. Testowaliśmy urządzenia różnych producentów i w różnych konfiguracjach, tak aby wybrać te najbardziej funkcjonalne, najbezpieczniejsze i najbardziej niezawodne, a zarazem jak najbardziej przystępne cenowo. Nasze testy i obserwacje pozwoliły na wyłonienie optymalnego duetu w postaci falowników hybrydowych marki GoodWe z serii ET PLUS współpracujących z magazynami energii Pylontech z serii FORCE.
Falowniki Good We ET PLUS są już kolejną z serii falowników hybrydowych marki GoodWe, a co za tym idzie są udoskonalone i dopracowane w każdym detalu. Oferują zintegrowane pełne trójfazowe zasilanie awaryjne budynków z możliwością chwilowego prawie dwukrotnego przeciążania (prądy rozruchowe), dzięki czemu w przypadku awarii sieci mogą bez problemu pełnić rolę jedynego źródła energii dla całego domu. Inwertery te w porównaniu do innych marek  nie wymagają dokupywania żadnych zewnętrznych urządzeń, ani wykonywania modyfikacji w celu zapewniania zasilania rezerwowego. 
Warto tutaj zaznaczyć, że GoodWe był jednym z pierwszych producentów na polskim rynku oferujących takie kompleksowe rozwiązanie. Falowniki z serii ET PLUS charakteryzują znakomitą sprawnością sięgającą aż 98,2% oraz możliwością zarządzania przepływem energii, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie dodatkowego wsparcia na wdrożenie systemu zarządzania energią HEMS/EMS z programu Mój Prąd w wysokości 3000zł, które może podnieść całkowitą pulę dofinansowania nawet do 26000zł lub 31000zł. Falowniki hybrydowe GoodWe które oferujemy posiadają aż 10 letnią gwarancję, a podczas gdy standardem dla falowników hybrydowych stosowanym przez większość producentów jest okres tylko 5 lat. 
Magazyny energii Pylontech Force H1/H2  są wykonane w jednej z najbezpieczniejszych technologii dostępnych na rynku- litowo-żelazowo-fosforanowej- i przeznaczone są do współpracy między innymi z falownikami GoodWe. Charakteryzują się możliwością prostej modułowej rozbudowy dzięki faktowi, wykonania w formie wieży. Gwarancja magazynu to aż 10 lat lub 5000 cykli, a szacowany przez producenta rzeczywisty okres pracy baterii to 15 lat. I co ważne dopuszczalna jest możliwość pracy magazynu podczas blackout’u jako zasilanie rezerwowe. Nie każdy producent daj taką możliwość bez utraty gwarancji.

Czy mogę wzbogacić moją istniejącą ”zwykłą” instalację fotowoltaiczną o magazyn energii?

Tak, praktycznie każdą istniejącą instalację fotowoltaiczną można wzbogacić o magazyn energii, różny będzie tylko zakres koniecznych prac i wymaganych do zastosowania urządzeń, a sam ten proces nazywany jest retrofitingiem. 
Dodanie magazynu energii do istniejącej instalacji wymaga jeszcze bardziej indywidualnego podejścia niż zaprojektowanie dobrze dobranej instalacji hybrydowej budowanej od podstaw. W większości przypadków falowniki w funkcjonujących już instalacjach nie maja możliwości obsługi magazynu energii, nie wspominając już o pełnym zasilaniu awaryjnym, dlatego w takim przypadku pozostają do wyboru 2 rozwiązania:
1. Demontaż istniejącego standardowego falownika fotowoltaicznego i zastąpienie do falownikiem hybrydowym do którego podłączone zostaną już istniejące moduły fotowoltaiczne oraz nowo montowany magazyn, jest to jednak w większości przypadków rozwiązanie droższe. 
2. Znacznie prostszym i za razem tańszym rozwiązaniem jest zamontowanie falownika bateryjnego zwanego również czasami ładowarką AC. W tym przypadku istniejąca instalacja fotowoltaiczna pozostaje bez zmian, natomiast montowany jest oddzielny falownik którego zadaniem jest tylko współpraca z magazynem energii oraz zapewnienie zasilania awaryjnego. 
W przypadku retrofiringu ponownie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zazwyczaj skorzystanie z rozwiązań marki GoodWe w postaci falowników bateryjnych z serii BT. Inwertery te charakteryzują się równie szeroką funkcjonalnością co opisywane wcześniej falowniki hybrydowe z serii ET PLUS. Również zapewniają  zintegrowane pełne trójfazowe zasilanie awaryjne oraz dopuszczają chwilowe ponad dwukrotne przeciążenia i także współpracują z magazynami energii Pylontech FORCE H1/H2.