Strona główna » Nowy system rozliczania fotowoltaiki – net biling

Nowy system rozliczania fotowoltaiki – net biling

Nowy system rozliczania fotowoltaiki tzw. net biling polega na odsprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii. Cenę po jakiej odsprzedajemy naszemu dystrybutorowi energii nadmiarowy prąd z fotowoltaiki, a później go odkupujemy określa URE (Urząd Regulacji Energetyki).
Aby przedstawić ten proces w przystępny sposób możemy podzielić go na 4 lub w przypadku instalacji z akumulatorem na 5 etapów:

1. Produkcja energii elektrycznej
2. Autokonsumpacja
3. Magazynowanie energii
4. Odsprzedaż nadmiarowej energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną
5. Odkup energii od zakładu energetycznego

Etap pierwszy – produkcja energii elektrycznej to nic innego jak wytwarzanie prądu przez naszą elektrownię słoneczną.

Etap drugi – autokonsumpcja czyli wykorzystanie na bieżąco energii pochodzącej z naszej instalacji. Przykładowo w danym momencie nasza własna elektrownia słoneczna produkuje prąd i w pierwszej kolejności zasila on pracujące urządzenia w domu jak np. telewizor, pralka, lodówka, żarówki itp.

Etap trzeci – magazynowanie energii elektrycznej polega na gromadzeniu nadmiarowej energii elektrycznej.
Bardzo często szczególnie w okresie wiosny, lata oraz jesieni nasza produkcja w ciągu dnia będzie przewyższać naszą autokonsumpcję. Innymi słowy ilość energii jaką będziemy w danej chwili produkować z naszej instalacji fotowoltaicznej będzie większa niż ilość energii jaką potrzebujemy. W takiej sytuacji jeżeli posiadamy magazyn energii to nadmiarowa produkcja jest w nim magazynowana i możemy korzystać z własnego prądu również w nocy, aby w dzień ponownie napełnić nasz magazyn i tak w kółko. Magazyn zapewni nam energię elektryczną również w przypadku awarii sieci elektrycznej.

Etap czwarty – odsprzedaż nadmiaru energii do zakładu energetycznego.
Jeżeli nie jesteśmy w stanie wykorzystać, ani zmagazynować całego prądu jaki w danym momencie produkuje mikroinstalacja fotowoltaiczna, to część odsprzedajemy do elektrowni. Stawka za jaką będziemy sprzedawać, a następnie odkupować energię ustalana jest nie przez zakład energetyczny, który mógłby zaoferować nam niekorzystne warunki, a przez państwowy organ- URE (Urząd Regulacji Energetyki).

Etap piąty – odkup energii od zakładu energetycznego.
Po zmroku kiedy nasza instalacja fotowoltaiczna już nie pracuje jesteśmy zmuszeni korzystać z prądu pochodzącego z sieci (w przypadku posiadania magazynu energii prąd pobierany jest z niego) zakup od zakładu energetycznego dokonywany jest według aktualnie obowiązującej stawki (stawka i taryfa jest taka sama jak dla osób które nie mają zamontowanej instalacji fotowoltaicznej).